معرفی و بررسی انواع برنج

طارم هاشمی – فریدونکنار

fereydonkenar

معرفی برنج طارم هاشمی :

برنج طارم هاشمی از مشهور ترین برنج های استان مازندران است که بیشتر در شهرستان های فریدونکنار و بابلسر در نوبت اول برداشت می‌شود .
دلیل نام گذاری طارم هاشمی به این دلیل می‌باشد که کشاورزان با میکس کردن یا ترکیب کردن برنج طارم و برنج هاشمی در زمان پاشیدن بذر در خزانه و یا ترکیب بعد از برداشت این برنج را در بازار عرضه می‌کنند و باید بدانید طارم هاشمی گونه ی مجزا نیست بلکه ترکیبی از دونوع برنج است .
برنج طارم هاشمی ظاهر دانه بلند و قلمی دارد و رنگ آن سفید متمایل به کرم است . از برنج طارم هاشمی در نوبت دوم به صورت برنج راتون می‌توان برداشت کرد .

قیمت خرید برنج طارم عطری فریدونکنار با توجه به دیگر محصولات بازار بسیار مناسب می‌باشد و همین مسئله از دلایل فروش بالای طارم هاشمی در بین ایرانیان است .

طرز پخت برنج طارم هاشمی :

بطور کلی برنج طارم هاشمی را می‌توان جزو خوشپخت ترین برنج های ایرانی قرار داد ، پخت و ری کردن برنج هاشمی فوق العاده است .
همچنین عطر و بو بی نظیر این برنج باعث می‌شود هر کدبانو و آشپزی از طبخ برنج طارم هاشمی لذت ببرد .
برنج طارم هاشمی را می‌توان به دو روش محبوب کته و آبکش طبخ کرد .

طرز تهیه برنج کته :

برنج را بشویید و داخل قابلمه مد نظر بریزید
آب و یک قاشق غذاخوری نمک را به آن اضافه کنید
یک الی دو ساعت زمان بدهید تا برنج خیس بخورد
زمان پخت برنج مقدار آب را حتما اندازه کنید
بطوریکه آب یک بند انگشت از برنج بالاتر باشد
شعله را روشن کنید با حرارت زیاد بجوشانید تا آب آن تبخیر شود
اینکار به مدت 15 دقیقه باید طول بکشد

برنج کته برخلاف آبکش نیاز به مهارت در آشپزی دارد
در حین جوشیدن یک یا دوبار برنج را هم بزنید به این دلیل که حرارت بطور مساوی پخش شود
با تبخیر شدن آب شعله را کم کنید و مقدار کمی کره یا روغن جامد بر روی برنج بریزید
نکته قابل توجه این است که با کم کردن شعله حتما از دم کنی استفاده کنید
تا بخار را جذب خود کند و باعث خمیر شدن برنج نشود
برای جلوگیری از خمیر شدن برنج از دم کنی استفاده کنید
زمانی که برنج را بروی شعله گذاشتید پنج دقیقه اول شعله را زیاد کنید تا برنج به بخار بیافتد و بعد شعله را کم کنید
بعد از 20 دقیقه مقدار کمی روغن جامد یا کره داغ شده به همراه نمک به روی برنج در قابلمه بریزید
( کسانی که رژیم غذایی و یا علاقه ای به روغن ندارند میتوانند این مرحله را حذف کنند )
در انتها درب قابلمه را بگذارید و بعد از 15 دقیقه برنج آماده می‌شود .

طرز تهیه برنج آبکش :

برای درست کردن برنج آبکش مراحلی زیر را به دقت و با حوصله اجرا کنید :

⦁ در ابتدا برنج را پس از پاک کردن ، با آب ولرم شستشو دهید و چندین بار آب آن را خالی کنید . این کار را تا جایی ادامه دهید که آب روی برنج کاملاً شفاف شود .
⦁ آبی که روی برنج قرار می‌گیرد ، باید به اندازه ۴ انگشت باشد تا به ‌اصطلاح برنج خیس بخورد .
⦁ به برنج خیسانده شده خود ، مقداری نمک اضافه کنید . نگران زیاد یا کم شدن نمک نباشید زیرا می‌توانید در هنگام طبخ آن را به میزانی که مناسب می‌دانید ، افزایش داده یا نمک اضافه را بگیرید . بگذارید تا برنج شما در این حالت حداقل ۳ تا ۴ ساعت بماند .
⦁ قابلمه‌ای بزرگ‌تر از مقدار برنجی که دارید ، بردارید و دو سوم آن را از آب پر کنید . این قابلمه را بر روی شعله زیاد گاز قرار دهید و بگذارید آب به نقطه جوش خود برسد . هنگامی که کاملاً آب به جوش آمد ، برنج را به آرامی به آن اضافه کنید و صبر کنید تا برنج درون آن بپزد .
⦁ این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل در دستور پخت برنج آبکش است . در این مرحله باید برنج خود را برای آبکشی بسنجید . مقداری از برنج را که در قابلمه در حال جوش است ، بردارید و با انگشتان آن را فشار دهید . برنج زمانی برای آبکشی مناسب است که وقتی با انگشتان خود آن را فشار می‌دهید ، روی آن پخته باشد اما وسط برنج مقداری سفت باشد .
⦁ هنگامی که از پخت برنج خود مطمئن شدید ، باید آن را در آبکشی که از قبل در سینک قرار داده‌اید ، بریزید و روی آن را آب ولرم بگیرید . اگر از قبل نمک زیادی ریخته بودید ، از بین می‌رود و موجب کم شدن دمای برنج نیز می‌شود .
⦁ قابلمه دیگری را روی گاز قرار دهید و داخل آن را روغن بریزید . پس از داغ شدن روغن کف آن را با نان یا سیب زمینی که دوست دارید ته‌ دیگ شود ، بپوشانید .
⦁ پس از گذاشتن ته‌ دیگ ، نوبت به ریختن برنج آبکشی شده می‌شود . برنج‌های خود را در قابلمه به صورتی بریزید که به دیواره‌های قابلمه نچسبد . معمولاً به صورتی برنج گذاشته می‌شود که مانند کوه باشد و از اطراف دیواره‌های قابلمه فاصله داشته باشد .
⦁ مخلوطی از آب و روغن را در ظرف دیگری آماده کنید و آن را روی برنج خود بریزید . در سطح برنج خود سوراخ‌هایی با استفاده از دسته کفگیر ایجاد کنید تا سطح پایینی برنج نیز هوا بخورد . سپس شعله گاز خود را زیاد کنید و بگذارید مدتی به این صورت بماند . که معمولاً این زمان از ۱۰ دقیقه بیشتر نمی‌شود .
⦁ آخرین مرحله هنگامی آغاز می‌شود که قابلمه شما صدای جیز جیز می‌دهد و بخار کرده است . در این مرحله باید دم کنی مناسب برای درب قابلمه خود پیدا کنید و روی آن قرار دهید . سپس شعله گاز را کم کنید تا برنج کاملاً دم بکشد . برای دم کشیدن برنج یا دم پخت شدن آن معمولاً یک ساعت و نیم زمان نیاز است .
در طرز تهیه برنج آبکش مراحل ساده‌ای وجود دارد که با انجام دادن تمامی آن‌ها می‌توانید برنجی عالی طبخ کنید .

همچنین بخوانید:
ویروس کرونا و مواد غذایی

علت محبوبیت برنج طارم هاشمی فریدونکنار چیست ؟

یکی از بهترین برنج های دنیا در منطقه شمال کشت می‌شود . که در این میان برنج طارم محلی فریدون کنار بهترین محصول در نوع خود محسوب می‌شود . خاک زمین های کشاورزی فریدون کنار سرشار از میکرو ارگانیسم ها می‌باشد . خوب است بدانید در زمین های حاصلخیز فریدونکنار بیشتر از شهر های دیگر استان موجودات ریز در خاک وجود دارند که موجب تهویه ی خاکی می‌شوند . همین امر موجب مصرف کمتر کود های شیمیایی در این خاک می‌شود و مصرف کمتر کودهای شیمیایی به مرغوبیت برنج کمک می‌کند .
شالیزار های فریدونکنار پس از فصل برداشت و در فصل زمستان اقامتگاه پرندگان مهاجر از کشور های همسایه می‌شوند که در این میان تک درنای سیبری نیز در این فصل به فریدونکنار مهاجرت می‌کند . تعداد پرندگانی که در فصل پاییز و زمستان به شالیزار های فریدونکنار مهاجرت می‌کنند آنقدر زیاد است که مناظری شگفت انگیز در منطقه ایجاد می‌کند . این پرندگان زیبا زمین های کشاورزی فریدونکنار را برای اقامتگاه خود انتخاب می‌کنند . این زمین ها در فصل پاییز و زمستان خالی از محصول می‌‌باشد و به دلیل تجمع آب فراوان تبدیل به تالاب می‌شوند .
این پرندگان مهاجر که تعداد آنها به میلیون ها پرنده می‌رسد ، به مدت 3 تا 5 ماه در شالیزارهای فریدونکنار می‌مانند . حضور آنان موجب تزریق مقادیر زیادی فضله وکود های پرندگان وحشی در زمین ها می‌شود . این کود های طبیعی رها شده توسط پرندگان به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی ازت و فسفر موجب غنی شدن خاک شالیزار های منطقه می‌شود . بنابر این مصرف انواع کود های شیمیایی را به حداقل ممکن می‌رساند . از این رو محصولاتی که در منطقه کشت می‌شود بسیار ارگانیک تر از برنج های سایر مناطق می‌باشد . از سویی دیگر این پرندگان معمولا از انواع حشرات و کرم های زمین های فریدونکنار تغذیه می‌کنند . به همین دلیل مصرف سموم جهت دفع آفات در شالیزار های فریدونکنار را به حداقل می‌رسانند .

همه ی این عوامل دست در دست هم داده است و برنج فریدونکنار توانسته است مود قبول هموطنان عزیز و مردم کشور های دیگر قرار گیرد.

نحوه کشت برنج طارم هاشمی :

کشت برنج طارم هاشمی با آغاز سال جدید یعنی اوایل فروردین ماه شروع شده و کشاورزان طی مراحلی اقدام به آماده کردن بذر طارم و هاشمی و ترکیب کردن آنها ، فراهم کردن خزانه ، آماده کردن شالیزار ، پاشیدن بذر ها در خزانه ، کاشت محصول ( نشا ) ، وجین کردن ( از بین بردن علف های هرز ) ، سم پاشی و در آخر ابتدای ماه مرداد اقدام به برداشت برنج طارم هاشمی می‌کنند .

برنج طارم هاشمی فریدون کنار کشت دوم :

برنج دوباره کشت طارم هاشمی یا برنج کشت دوم طارم هاشمی به برنجی گفته می‌شود که بلافاصله پس از برداشت برنج کشت اول کاشته می‌شود . به طور کلی برنج کشت اول در بهار کاشته شده و در میانه تابستان به مرحله برداشت می‌شود اما برنج دوباره کشت طارم هاشمی در اواسط تابستان و به دنبال برداشت برنج کشت اول کاشته شده و در پاییز برداشت می‌شود .
شالی کاران پس از برداشت برنج کشت اول مجدد زمین شالیزار را آبگیری کرده و پس از شخم زدن زمین ، نشا می‌کنند . شالی کاران برای کاشت برنج کشت دوم معمولا از برنج هاشمی و با طارم استفاده می‌کنند .

به طور کلی میزان برداشت برنج دوباره کشت طارم هاشمی نسبت به برنج کشت اول کمتر است . برنج کشت دوم طارم هاشمی به دلیل دسترسی به منابع آبی و خاکی بیشتر ، بر اساس گفته شالی کاران از لحاظ کیفیت بالاتر از برنج کشت اول محسوب می‌شود . کیفیت مناسب و کمبود محصول در برنج کشت دوم طارم باعث شده از لحاظ قیمت در رتبه بالاتری قرار بگیرند و ارزش بیشتری نسبت به برنج کشت اول در میان مصرف کنندگان برنج داشته باشند. عطر خوشایند، طعم دلنشین و ظاهر جذاب پس از پخت باعث شده که طرفداران این نوع برنج در حال افزایش باشند .

3 دیدگاه در “طارم هاشمی – فریدونکنار

 1. سيد هادي گفت:

  السلام عليكم
  أنا سيد هادي من النجف الاشرف أسأل على أسعار أرز من منتوجاتكم جملة وكيف يمكن لنا أن نحصل إلى منتوجاتكم
  هل يمكن استيراد منتوجاتكم مع فائق الاحترام
  تحياتي

  1. سلام علیکم
   سأتابع الأمر – سأخبرك بذلك

  2. الرجاء ارسال رسالة

   Please send a message

   telegram :@sadra6007

   Whatsapp :+989114446007

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *